Informace

Pěší turistika bez hranic

Zlatá stezka se stala mezinárodní trasou: v rámci projektu Interreg vznikla na české straně její paralela (203 km v Plzenském kraji, 86 km v jižních Čechách). Propojovací trasy spojují úseky na české straně s německou Zlatou stezkou: takto lze na celkem 13 místech překročit hranici. Na německé straně jsou k tomu využívány již stávající turistické stezky, dodatečně označené modrým „S“ a zapojené do konceptu Zlaté stezky.

V Bavorském lese byla síť Zlatých stezek rozšířena o historické obchodní cesty – Bavorskou cestu (107 km), Českou cestu (51,7 km), Vintířovu stezku (71,8 km) a prachatickou větev historické Zlaté stezky (39,1 km) o celkové délce 270 km. V Hornofalckém lese umožňují propojení již existující modré propojky, jako např. Nurtschweg.

Na české straně rovněž existuje hustá sít propojovacích cest. V plzeňském regionu je to sedm přeshraničních přechodů, v jižních Čechách je jich pět a k tomu dvě přiváděcí trasy. Tak je možné podle chuti a nálady přejít ze Zlaté stezky na bavorské straně na českou trasu s celkovou délkou 289 km a samozřejmě se i po této trase vrátit.

 

 

Zelená střecha Evropy

Zelená střecha Evropy: tak je označováno největší souvislé lesní území střední Evropy. Táhne se od Hornofalckého lesa a Českého lesa přes Bavorský les a Šumavu. A právě tudy vede Zlatá stezka! Prochází šesti přírodními a dvěma národními parky. Je to jedinečný turistický zážitek!

Národní park Bavorský les je největším zalesněným národním parkem Německa. Zde se příroda volně rozvíjí podle vlastních zákonů a hesla „nechat přírodu přírodou rozvíjet“.

www.nationalpark-bayerischerwald.de

Horské pláně, kaňonovitá údolí s divokými toky řek, vřesoviště nebo vltavské luhy – Národní park Šumava nabízí životní prostředí nejrůznějším druhům zvířat a rostlin.

www.npsumava.cz

Přírodní park Steinwald je se svou rozlohou 23,3 ha nejmenším bavorským přírodním parkem, přesto nabízí hned dva druhy přírodních krajin: rozmanitou středohorskou krajinu a poklidné území plné lesů a jezer.

www.naturpark-steinwald.de

Křemen utváří ráz přírodního parku Severní Hornofalcký les: jeho nejpůsobivějším přírodním útvarem je 38 m vysoká skála z růžovcového křemene, nacházející se mezi městem Pleystein a městysem Parkstein. Je považován za nejkrásnější čedičový kužel v Evropě.

www.naturpark-now.de

Pro Hornofalcký les jsou charakteristické dvě věci – lesy a voda: četné rybníky a tři chráněná krajinná území nabízejí dokonalou romantiku.

www.naturpark.landkreisschwandorf.de

Přírodní park Hornobavorský les je jedním z nejrozmanitějších národních parků v Německu – od údolí řeky Regen s nadmořskou výškou 340 m nad mořem až k 1 380 m vysokému Malému Javoru.

www.naturpark-obw.de

Přírodní park Bavorský les, největší přírodní park v Německu, se táhne od Dunaje až k českým hranicím a je součástí největšího souvislého lesního území ve střední Evropě.

www.naturpark-bayer-wald.de

 

 

Zlatá stezka v Bavorském lese

Idylické stezky a dech beroucí výhledy, tak se představuje Zlatá stezka v Bavorském lese.

Hřebenová varianta

Když se pěší turista rozhodne u Oberviechtachu pro hřebenovou variantu, čeká jej trasa podél německo-české státní hranice, přes „tisícovky“ Hohenbogen, Kaitersberg, Velký Javor (Grosser Arber), Falkenstein, Roklan (Rachel), Luzný (Lusen) a Třístoličník (Dreisessel). Na cestě se nachází několik nejkrásnějších přírodních lokalit Bavorska. Srdcem trasy je centrální oblast Národního parku Bavorský les. Na pomezí tří zemí se otevře široký výhled přes Dunajské údolí a oblast Mühlviertelu, než se doputuje do města Pasov.

Jižní varianta

Kdo se rozhodne pro jižní variantu a vydá se po lesních a lučních cestách, bude zaručeně unesen nádhernými výhledy do okolní krajiny a za jasných dnů může dokonce dohlédnout na řetězec alpských vrcholků od Dachsteinu až k Zugspitze. Cesta do kopce střídá chůzi z kopce, dále pokračuje chráněnou krajinnou oblastí Hölle (tzv. Peklem) u Falkensteinu. Ve slunných smíšených lesích podhůří Bavorského lesa přichází jaro velmi brzo: kdo pohlédne z obce Rusel směrem k údolí Lallinger Winkel, může spatřit slunečnou stranu Bavorského lesa. Dále trasa vede regionem Sonnenwald k vrcholu Brotjacklriegel a pak podél řeky Ilz přezdívané „černá perla“ až do Pasova.

Alternativní trasy

Existují dvě varianty, které nabízejí lákavou alternativu k hlavní trase.

Turista se může vydat na jednodenní etapu působivou krajinou od Hohenbogenu přes Velký Ostrý (Grosser Osser) a odsud případně pokračovat až na Velký Javor (Grosser Arber).

Další možnost k etapě Velký (Grosser) Falkenstein – Luzný (Lusen) nabízí méně náročná trasa na okraji národního parku, která vede přes Zwiesel, Frauenau, Spiegelau, Neuschönau a Mauth.

Příčná propojení

Možné je i střídání mezi severní a jižní variantou, a sice od Prölleru k Arberu (St. Englmar – Arnbruck), resp. od Ilztalu k Haidelu (Fürsteneck – Hinterschmiding). Obě varianty doporučujeme!

Díky dalšímu doplnění sítě cest Zlaté stezky o Bavorskou a Českou cestu, Vintířovu stezku a o Zlatou (Prachatickou) cestu je přechod mezi severní a jižní variantou ještě snadnější.

Více informací o Zlaté stezce v Bavorském lese na: www.goldsteig-wandern.de

 

 

Zlatá stezka v Hornofalckém lese

Zdolávání vrcholů, nebo rodinný výlet: pěší turistika v Hornofalckém lese je stejně rozmanitá jako jeho krajina!

Hornofalcký les charakterizuje drsný ráz přírody, kdo se však jednou do této oblasti vypraví, toho krajina již nepustí a musí se vrátit.

Zlatá stezka přicházející od Marktredwitzu vede nejprve po hradní stezce Steinwald se strohou hradní zříceninou Weissenstein, „krajinou tisíce rybníků“ a romantickým divokým údolím řeky Waldnaab. Turistu na cestě doprovází neutichající klokot vody a fascinující skalní útvary. Následuje Windischeschenbach, „hlavní město piva Zoiglbier“. K návštěvě vybízí město Neustadt an der Waldnaab s muzeem skla stejně jako Weiden i.d. Opf. s historickým centrem. Pozoruhodný je i středověký hrad Leuchtenberg ležící přímo na Zlaté stezce, kde se každoročně konají hradní divadelní slavnosti. Dál pokračuje stezka údolím Pfreimdtal, prochází kolem hradu Trausnitz do města zlatokopů Oberviechtach. Krátce poté, jižně od rašeliniště Prackendorfer Moos, se Zlatá stezka rozděluje do dvou variant:

První trasa vede husitským městem Neunburg vorm Wald a městem Bodenwöhr do údolí Regental, odkud turista zamíří přes výšiny Bavorského lesa směrem na Pasov.

Druhá varianta, tzv. hřebenová trasa, se ubírá nejprve směrem na Rötz a turistický region Waldmünchner Urlaubsland. Poté míjí jednu „tisícovku“ za druhou, než dorazí do města tří řek, do Pasova.

Rozmanitost pro pěší turisty v Hornofalckém lese

Četné přírodní trasy Zlaté stezky v Hornofalckém lese včetně stezky Nurtschweg s certifikátem kvality se dají společně s hlavní trasou hravě kombinovat jako jedno či několikadenní výlety.