Zlatá stezka ČR
Charakteristika
Na hraničním přechodu Mlaka / Bischofsreut vstupuje Zlatá stezka do jižních Čech. Ubírá se po historické trase staré obchodní cesty se solí územím Národního parku Šumava přes České Žleby, Stožecká luka a vesničku Dobrá do horského městečka Volary s jeho typickými roubenými domy. Z Volar Zlatá stezka pokračuje k městu Prachatice, renesanční perle na Zlaté stezce. Cestou míjí zříceninu hradu Hus a Libínské sedlo. Nedaleká rozhledna Libín nabízí jedinečnou vyhlídku na panorama Šumavy a při dobré viditelnosti dokonce i na Alpy. O cestě bílého zlata, jak se obchod se solí v minulosti nazýval, se nejvíce dozvíte v Prachatickém muzeu díky interaktivní expozici Zlaté stezky.
Z Prachatic míří Zlatá stezka přes Husinec, rodište Mistra Jana Husa, do Vimperka, dalšího cíle karavan soumarů se solí. Vimperský zámek, původně hrad, vysoko nad městem i samotné mesto s malebným náměstím a zbytky středověkých hradeb láká k prozkoumání, ale i odpočinku. Z Vimperka se Zlatá stezka vydává dále na západ mírně zvlněnou šumavskou krajinou, přes Zdíkov, Stachy a Úbislav až do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje.
Někdejší královské horní město Kašperské Hory je díky malebnému okolí a nedaleké dominantě hradu Kašperk jedním z klenotů Šumavy. Kromě oku lahodících přírodních scenerií nabízí město i kulturní vyžití v podobě Muzea a Galerie Šumavy. Z Kašperských Hor pokračuje Zlatá stezka přes Dobrou Vodu do Hartmanic.
Dále se trasa ubírá do Javorné a do Nýrska. Po cestě míjíme zaniklé obce a osady mlčenlivě dokládající pohnutou historii pohraničí.
Zlatá stezka pozvolna opouští Šumavu a přechází do Českého lesa. Dalším významným bodem na trase je město Kdyně, odkud trasa pokračuje do srdce svébytného a okouzlujícího Chodska – Domažlic, kde se v Muzeu Chodska mohou zájemci seznámit s tradicemi a zvyky obyvatel tohoto zajímavého regionu. Chodský hrad s vyhlídkovou věží nabízí rozhled do šumavských kopců na jedné straně a do hvozdu Českého lesa na straně druhé.
Z Domažlic stezka uhýbá směrem do městyse Klenčí pod Čerchovem, poté příkře stoupá na vrch Sádek, odkud prudce klesá přes Postřekov do Poběžovic. Trasa pokračuje do Bělé nad Radbuzou, historického města s řadou památek. Odtud Zlatá stezka zamíří do Přimdy, nad níž se tyčí zřícenina stejnojmenného strážního hradu. Členitou krajinou Českého lesa vede stezka přes Staré Sedliště do Tachova. Historické centrum města vybízí k návštěvě Muzea Českého lesa nebo prohlídce zámku. Poslední úsek Zlaté stezky míří do Chodové Plané, kde se turista může osvěžit.
Začátek trasy:
České Žleby, st.hr.
Konec trasy:
Chodová Planá
Přístup k začátku trasy
Autobus – Stožec, České Žleby (3,3 km) – Jízdní řády
Přístup ke konci trasy
Vlak – Chodová Planá (1,4 km) – Jízdní řády
Autobus – Chodová Planá, aut.st. (200 m) – Jízdní řády
Vybrané etapy
CZ10a. Haidmühle – Nové Údolí – Černý Kříž
Z obce Haidmühle je to jen kousek do Nového Údolí, kdysi dřevařské osady, kterou počátkem 19. ...
CZ9.1. Philippsreut – Kubova Huť
Komu se nepodaří navštívit obnovenou Stožeckou kapli na šumavské hoře Stožec, může si ve Philippsreutu prohlédnout ...
CZ9. Philippsreut – Přední Kopec – Vimperk
V bavorské obci Philippsreut si prohlédnete kopii Stožecké kaple a kamenný kostel sv. Karla Boromejského a ...
CZ10.1. Černý Kříž – Zbytiny
Výchozím bodem etapy je osada, která je zároveň důležitým železničním uzlem – po roce 1910 ...
Atraktivity na stezce
Hraniční most přes Mechový potok
Hraniční přechod pro pěší mezi Českými Žleby a Bischofsreuthem tvoří most přes Mechový potok stojící ...
Kamenná hlava
Na jižním svahu hory Žlebský vrch se nacházejí zbytky zaniklé osady Kamenná Hlava, německy nazývané ...
České Žleby
Ves ležící nedaleko hranic s Bavorskem vznikla ve středověku při historické Zlaté stezce. V roce ...
Nové Údolí
Původně dřevařská osada, nazývaná německy nejprve Spitzberg a později Neuthal, byla založena koncem 18. století. Roku 1812 ...